Cildimiz Neden Yaşlanıyor?

Cildimiz neden ve nasıl yaşlanıyor?

Bu yazımızda, cildimizin yaşlanmasına neden olan üç ana sorumluyu bulup, bunlara karşı neler yapabileceğimizi araştıracağız.
Ayrıca yaşlandıkça cildimizde neler olduğu, bunların etkilerini ve
Jiyu Intensive Repairing Serum | Jiyu Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtı Yoğun Bakım Onarım Serumu’nun bize nasıl yardım edebileceğini göreceğiz.

Cildimizin neden yaşlanıyor oluşu ile ilgili üç önemli faktörü;
çevresel etkiler, içsel etkiler ve rusal yaşlanmayı açıklayarak Jiyu anti aging serumun cilde etkilerini anlatmaya çalışacağız.

Haydi başlayalım.

CİLDİMİZ NEDEN YAŞLANIYOR?

Cildimizde bizimle beraber yaşlanıyor, yirmili yaşlardaki cildimize hep sahip olmak istiyoruz, ama olmuyor. 🙂

Eğer cildimizin neden yaşlandığını bilirsek, yani düşmanımızı tanırsak, daha kolay mücadele edebiliriz. Cildimizi yaşlandıran faktörleri üç ana başlık altında topladık.

Cildimiz neden yaşlanıyor?

BİRİNCİ FAKTÖR:

ÇEVRESEL ETKİLER:

Cildimiz neden yaşlanıyor sorusunun ilk yanıtı çevresel etkiler.
Cildimiz diğer organlardan farklı yaşlanmaktadır. Cildimiz hem içten hem dıştan yaşlanır. Cildimizi diğer organlardan ayıran başlıca fark onun dış etkilere de açık olmasıdır. Akciğerimiz, böbreklerimiz, kalbimiz, karaciğer veya midemiz dış ortamın ısısından ya da nem değişikliklerinden habersizlerdir. İç organlar havanın yağmurlu, karlı, rüzgârlı, kuru veya rutubetli olmasından etkilenmezken, cildimiz bütün bu değişimlerin tam ortasında kalır maalesef. İç dünyamızın dışında hava kirliliği, endüstriyel kirlilikler, sanayi dumanları, sigara, egzoz gazları da cildimizi yorar.

Cildimiz en büyük organımız olduğunu biliyor muydunuz?

Araştırmalar, cilt sorunlarının %80-90’ının çevresel zararlardan meydana geldiğini göstermektedir.  Genetik haritamız ve diğer içsel etkenlerde önemlidir ancak onların gücü %20’yi geçmemektedir.

Maalesef yaşlanmayı tamamen engellemek henüz mümkün değil. JIYU ile bunu yavaşlatabilirsiniz.  Eğer yaşlanma yavaşlatıcı bir program uygulamak istiyorsanız çevresel yaşlanmayı öğrenmeli ve önlemeyi iyi bilmek zorundasınız. 

Çevresel etkilere bağlı yaslanmayı nasıl yavaşlatabiliriz?

Güneş, en etkili yaşlandırma etkisi olan suçludur.

Güneş cildi yaşlandıran dış etkenlerin başında yer alır. Cilt hücrelerinin en önemli düşmanı güneş ışığındaki ultraviyole (UV) ışınlarıdır. Etkiledikleri her cilt hücresinin çeperinde, organcıklarında ve özellikle DNA’ya çok ciddi zararlar verir.  Öyle ki bu zararlar görmezden gelindiğinde, solar keratoz adı verilen lezyonlara ve hatta cilt kanserine yol açabilir.

Çocukluk güneş yanıklarına (su toplamalarına kadar) maruz kalan kişilerde ilerde cilt kanseri olma riski daha fazladır. 14 yaşın altındaki çocukların cildi daha ince ve hassas olduğundan güneşten korunmalarına çok dikkat edilmelidir.

Solaryum ve bronzlaşma kremleri cildin yapısını bozmakla kalmayıp kansere davet çıkarmaktadırlar.

Çevresel etkilere karşı ne önlemler
alabiliriz?

Bebeklerin ciltleri mükemmeldir.  Yumuşacık, sımsıkı, nemli ve pürüzsüzdür. İdealdirler. Çevresel etkilerden henüz çok etkilenmemiş bebeklerin ve çocukların cilt güzelliği on beş, on altı yaşına kadar devam eder. Sonra yavaş yavaş sivilceler ile bu güzellik hızla bozulmaya başlar. Ergenlik sivilceleri ile yapılan mücadele, ileriki yaslardaki cilt güzelliği için çok önemlidir.  Yirmili yaşlara gelindiğinde artık cilt kendine bir yol seçmektedir.  Sigara ve alkol kullanımı, güneş ışınlarına yoğun ve uzun süreli olarak maruz kalıp kalmamak, cilt bakımında JIYU Anti Aging Care Intensive Repairing Serum kullanmak, güneşten koruyucu ürünlerden yararlanmak, solaryumdan uzak durmak ve cildimizin kalitesinin gelecekte ne olacağının belirleyicileridir.

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Otuzlu yaşlarımıza gelip, eski arkadaşlarımızla
buluşunca farklar ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bazıları daha genç, bazıları
daha yaşlı gözükmeye başlayacaktır. Ama ellili yaşlara geldiğimiz zaman bu fark
yaşlarda cilt yaşlanması yönünden çoktan ayrılmış, bir kısım tanıdıklarımız
hala genç kalırken diğerleri fazlaca yaşlanmıştır.  

Yaşlanma etkilerini azaltmak istiyorsak,
güne başlarken güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyelim. En değerli giysimiz
cildimizdir.  Evde bile, güneşten korunmak gerekir. Maalesef ozon
tabakasındaki delinme nedeniyle cildimiz çok daha fazla zarar görmeye başladı.

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Ultraviyole güneşten gelen ışınlardan 400nm altındaki dalga boyunda olanlara ultraviyole ışınlar denir.

İki tip ışın cildimizi ilgilendirir. UVA ve  UVB.

Uzun dalga boyunda olan UVA ( 320-400nm ) cildin derinliklerine nüfuz ederek cildin esnekliği üzerinde kalıcı zararlara yol açar.

Diğeri ise kısa dalga boyunda olan UVB( 290-320nm)  ise cildin dış tabakalarında yanmaya yol açar, cildi yaşlandırır ve cilt kanserine neden olabilir. Kullanacağımız güneş koruyucu ürünler, UVA ve UVB ışınlarının her ikisine de koruyucu etki sağlamalıdır.

Güneşten korunmaya daha fazla özen göstermek zorundayız. Yaşam kaynağımız olan güneşin olumlu etkileri yanı sıra olumsuz etkileri de vardır.

Güneş bizi mutlu eder, D vitamini sağlar, bronzlaşınca kendimizi daha güzel hissederiz. Ancak bronzlaşmanın bedelini yıllar geçtikçe çok ağır olabilir.

UV ışınlarının ciltteki melanin, hemoglobin ve DNA gibi kromoforlar tarafından emilmesi ve sonuçta bu kromoforların hasar görmesi nedeniyle; güneş yanığı, cildin yaşlanması ve kanser başta olmak üzere ciltte gördüğümüz değişikliklerin sebebidir.

UVB üst derideki melanin  ve DNA  tarafından emilir ve güneş yanığına yol açar.

UVA ise alt derideki damarlardaki hemoglobine bağlanır. Burada oluşan kimyasal maddeler kolajen ve elastik liflere zarar vererek cildin yaşlanmasını hızlandırırlar.

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Su toplamaların ve soyulmaların görüldüğü güneş yanıklarında hasar daha fazla oluşur ve kalıcı olabilir. Bu bozukluklar zam cildin yaşlanmasına veya cilt kanserine yol açabilir. UV ışınları en çok açık tenlileri, çilli ve kızıl saçlıları etkiler.

Güneşe bağlı yaşlanma belirtileri nelerdir?

 • Düzensiz kahverengi lekeler
 • Kılcal damarlarda artış
 • Kuru ve mat bir cilt
 • Derin kırışıklıklar
 • Elastikiyet kaybı
 • Üzerinde pütürler olan kızarıklıklar (aktinik keratozlar)
 • Gözeneklerde açıklık
 • Ciltte incelme
 • Ciltte morarmalar
 • Sivilce ve akneler
 • Deri kanserleri

Eğer dış etkenlerin ne kadar önemli olduğunu anlamak istiyor ve çevresel etkilerin ne kadar önemli olduğunu kavramak için, bileğimiz ile bir test yapalım!  Bunun için bilek bölgesindeki cildinizin dışı ve içine bakmanız yeterlidir.  Bileğinizin dışında gördüğümüz derimizin dış etkenlere bağlı yaşlanmasıdır.  Bileğimizin iç kısmı ise sadece içsel yaşlanmanın sonucudur.  Aradaki fark çok korkutucu olabilir. JIYU Anti Aging Care Intensive Repairing Serum bu konuda size yardımcı olabilir.

jiyu serum

Çevresel yaşlanmayı yavaşlatmazsak cilt yaşlanması ile etkili bir şekilde mücadele edemeyiz. Bunun için işe güneş ışınlarından korunmak ve sigara dumanından, alkol tüketiminden durarak başlamalıyız.  Temiz bir çevrede yaşamaya çalışmalı, hava kirliliğinden, egzoz dumanından cildinizi uzak tutmalıyız.  Bu koruma çemberinin içine mümkünse ısı ve nem değişikliklerinden korunmalı ve JIYU ürünlerinden faydalanmalıyız. 

İKİNCİ FAKTÖR:

İÇTEN GELEN YAŞLANMA…

Doğal Yaşlanmayı En Çok Genetik Miras
Belirler

Cildimiz neden yaşlanıyor? sorusunun ikinci yanıtı içten gelen yaşlanma…

Biz yaşlandıkça (diğer organlarınız gibi) cildimiz de yaşlanır.  Cilt hücrelerimiz eski güçlerini kaybederler.  Gençliğimizdeki o gergin, pürüzsüz, sıkı, nemli ve ipeksi cilt görünümümüzü kaybetmemiz çok doğaldır.  Buna asla üzülmemeliyiz, çaresi var.  Cildimizin sağlam bir örtü, çok güçlü bir koruyucu kılıf olduğunu düşünmemeliyiz.  Cildimiz de kalp, mide, beyin gibi yaşlanır.  Göz bozukluğu, beyin unutkanlığı gibi cildin sarkması da normaldir.

Cildimiz aslında dikkate almadığımız hatta bir organımız
olarak bile değerlendirmediğimiz bir parçamızdır.  Vücut ağırlığımızın neredeyse %15’i kadar bir
bölümü oluşturan bu kocaman bu organın müthiş bir damar ve sinir ağı ile
desteklendiği yağ bezleri, ter bezleri ve tüy kökleri ile olağan üstü bir organizasyon
içinde çalışır ama bizimle beraber yorulduğunu ve yaşlandığı gerçeğini
değiştiremeyiz maalesef.

Cildimizin şanssızlığı fazlaca herkesin gördüğü bir organ olmasıdır. 

Renginde, kıvamında ve nem oranında oluşan değişikliklere görerek, dokunarak hemen farkına varırız. 

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Yaşımız ilerledikçe cildimizin üst tabakasında yer alan ölü deri hücreler daha yavaş atılır ve bu nedenle sertleşirler, ölü tabaka yaşlandıkça incelir ve su kaybeder, yaşlanır. İncelen üst tabaka alt tabakayı koruma görevini savsaklar, yaşlanan derinin bazı bölgeleri daha fazla pigment üretirken diğer bölgelerinin melanin pigmentini üretmekte güçlük çeker.

İşte bütün bunlar yaşlılık lekelerine, açık-koyu farklı renkte bölgelere sebep olmamıza ve birçok içsel değişikliğe neden olur.

Derimizin  kendini yenileme süresi 26-42 gündür.

Yaşlandıkça bu süre uzar. Allantoin, glikolik asit, kolajen, alfa hidroksi asitler (hyalüronik asit vs.), retinol gibi ürünler cildin yenilenme süresini hızlandırarak gençleştirici etki sağlamaktadırlar.

İÇSEL YAŞLANMANIN CİLDİMİZDE YAPTIĞI DEĞİŞİMLER SADECE BUNLAR DEĞİL. 

Yaşımız ilerledikçe yaşlanmış, sertleşip daralmış damarlarımız, cildimize daha az besin ve su taşımaya, cildimizi ürettiği atıklardan daha zor kurtarmaya başlar. 

Kısacası cildin beslenmesi de temizlenmesi de bozulur. İçsel yaşlanma cildimizin bağışıklık gücünü de zayıflattığından onu enfeksiyonlara ve kanserlere karşı korumasız bir hale getirir. 

jiyu salyangoz özütlü serum

Ayrıca, yaşlanan cildin su tutma yeteneği de önemli derecede zarar görür.  Cildin dolgusunu oluşturan ve glycosaminoglycanlar (GAG’lar) bilenen ara maddelerin üretiminin azalması cilt yaşlanmasının diğer tetikleyicisidir. 

GAG’lara su tutan ya da su çeken moleküllerdir.  Bu moleküllerin bazıları (hyalüronik asit gibi) kendilerinin bin katı su tutma yeteneğindedir.  Cilt nemi azaldığı zaman, cilt yaşlanması birdenbire hızlanır. 

Nem cildin her şeyidir.  JIYU ürünleri yoğun hyalüronik asit, glikolik asit ve allantoin içeriyle kuruyan, nemsiz ve susuz kalan her cilde yardımcı olur.

KOLAJEN VE ELASTİN DE YAŞLANIYOR

Cilt yaşlandıkça, yalnızca aradaki dolgu malzemesi değil cildi bir arada tutan iskelet sistemi de yaşlanır. 

Cildin iskeletini oluşturan lifler kolajen ve elastin isimli moleküllerdir.  Bunlar cildimizi bir ağ gibi sarıp sarmalayan ona sıkılık, esneklik, uyum kabiliyeti ve sağlamlık sağlayan başlıca desteklerdir. 

Biz yaşlandıkça kolajen ve elastini üreten hücreler de yaşlanır. Cildin iskelet sisteminde önemli değişimler ortaya çıkar. Özellikle elastin lifleri orta yaşlara doğru hızla bozulmakta, kalınlaşıp kıvrılmakta, sertleşip dağınık ve parçalı bir yapıya dönüşmektedir.  Elastin liflerindeki bu doğal yaşlanmayı güneş ışınları daha da hızlandırmaktadır. 

Cildimizin güneşe maruz kalan bölümlerinin daha kalın ve bozulmuş bir hale gelmesi bundandır.  Aynı değişimler kolajen liflerinde de görülür.  Biz yaşlandıkça bu lifler de kalınlaşacak, bükülmeler, yığılmalar gibi bozuşmalara uğrayacaktır. 

Kısacası içsel yaşlanmanın cildinizin destek dokusu ve iskeletinde yaptığı değişimlerin macerası bir hayli uzundur.  Yaşlanma, cildinizi oluşturan karmaşık organizasyonu pek çok yönden bozar.

Yaşlanan cildimizde neler olur? 

Nem oranı azalmaya, kolajen lifleri kalınlaşıp, kırılganlaşmaya, sayısal kayba uğramaya başlar. Elastin lifleri yapısal olarak bozulma yönünde değişime girer.

Bu iki lifi üreten cilt hücresi fibrobilastların sayısı azalırken yetenekleri bozulur. Damarlar zayıflar ve görünür hale gelir. Bağışıklık hücreleri azalır ve renk üreten hücrelerin dengeleri bozulur. Cilt yüzeyindeki ölü tabaka incelip, güçsüzleşir.

Cildimiz Yaşlandıkça… 

Kurur, pullanır, kalınlaşır çiller, siyah noktalar, kırmızı lekeler ortaya çıkar. Daha ilerideki yaşlarda yaşlılık lekeleri belirir.

Mimik çizgileri (alında, kaş çatağında, yanaklarda) belirir. İnce çizgiler ve kırışıklıklar meydana çıkar. Göz çevresinde ince çizgiler, kaz ayakları ortaya çıkar. Dudak üzerinde çizgiler, buruşmalar belirir. Ben veya urlar ortaya çıkabilir. Derin çukurlar ve sarkmalar meydana gelir. İnce damarsal yapılar ortaya çıkar. Ciltte morarmalar ve kanamalar daha kolay oluşur.

ÜÇÜNCÜ FAKTÖR:

RUHSAL YAŞLANMA

RUHUMUZ
GENÇSE CİLDİMİZ DE GENÇTİR!

Cildimiz neden yaşlanıyor? sorusunun üçüncü yanıtı ruhsal yaşlanma…

Cildimiz, sadece genetik ve çevresel etkenlerle yaşlanmaz.  Cildi yaşlandıran bir diğer faktör de ruhsal yaşlanmadır!  Ruhsal yaşamımızda olup bitenler cildimizi derinden etkiler. 

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Cildimiz neden yaşlanıyor? sorusuna bilim insanlarının ortak yanıtı, cildi yaşlandıran bazı etkenlerin cildinizden çok daha derin bir yerde, beyinde gizlendiğidir. 

Araştırmalar, düşük stresli, uykusu iyi, korkusu-endişesi az, hayata olumlu bakabilen, kahkahası bol, umudu bol bir yaşam sürenlerde cilt yaşlanmasının geciktiğini gösteriyor. 

Cildimiz, mutsuzluktan, stresten, öfkeden, hüzünden, korku ya da endişeden hiç hoşlanmıyor. 

Cildimiz neden yaşlanıyor?

Bu makale, tıp ve sağlık ile ilgili konu başlıklarında bilgiler içerebilir. Bu bilgiler, nitelikli bir doktor veya tıp uzmanı tarafından verilen tavsiyenin yerine geçeceği anlamına gelmez ve tıbbi tavsiye olarak ele alınmamalıdır. Bir sağlık problemini veya hastalığı teşhis etmek amacıyla bu bilgileri kullanmamalı, bir doktora veya tıp uzmanına danışmalısınız. Bu makalede yer alan bilgiler, yalnızca genel olarak eğitimsel bilgi edinmeniz amaçlıdır ve sağlık hizmeti uzmanınız ile aranızdaki ilişkinin yerini tutamazlar.  

Daha Fazlası için:

Sipariş için JiyuShop

Jiyu Cosmetics Shop

Jiyu Intensive Repairing Serum

Salyangoz Sıvısı Nedir?

Allantoin Nedir?

Kolajen Nedir?

Aegean Snail Türkiye’nin En Büyük Salyangoz Çiftliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir