Cildimizi Genç Tutmanın 13 Yolu

Cildimizi Genç Tutmanın 13 Yolu

Vücut ağırlığımızın yaklaşık % 15’i kadar olan, mükemmel bir damar ve sinir ağı ile desteklenen, yağ bezleri, ter bezleri ve tüy kökleri ile olağan üstü bir organizasyon içinde çalışan ve vücudumuzun en büyük organı cildimiz de diğer organlarımız gibi yaşlanır. Her gün aynada gözlemlediğimiz yegane organımız olan cildimizi genç tutmanın yolu bazı alışkanlıklarımı tekrar gözden geçirmektir.

O da diğer organlarımız gibi bakım ister. İlgi ve sevgi görmeyi arzular.  Onunla ilgilenmezsek yaşlanır ve hastalanır.

Cildimizin şanssızlığı fazlaca herkesin gözünün önünde olan bir organ olmasıdır. Renginde, sıkılığında ve nem oranında oluşan değişiklikler, görerek ve dokunarak hemen fark edilir. 

Yaşımız ilerledikçe, cildimizin üst tabakasında yer alan ölü deri hücreleri daha yavaş uzaklaştırılır ve bu nedenle cilt sertleşir, ölü tabaka yaşlandıkça incelir ve su kaybeder.

İncelen üst tabaka, alt tabakayı koruma görevini aksatır, yaşlanan derinin bazı bölgeleri daha fazla pigment üretirken diğer bölgelerinin melanin pigmentini üretmekte güçlük çeker.

İşte bütün bunlar yaşlılık lekelerine, açık-koyu farklı renkte bölgelere sebep olmamıza ve birçok içsel değişikliğe neden olur.

İşte bu kısa yazımızda cildimizi genç tutmanın yollarını, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, neleri yapmamız ve neleri yapmamız gerektiğini göreceğiz.

 

Jiyu Cildimizi Genc Tutmanin 10 Yolu

 

İşte Cildimizi Genç Tutmanın 13 Yolu

 

1. Güneş ile aramıza mesafe koyalım

Jiyu Cilt Genc Tutmanın 13 yolu Gunes

Cildimizi genç tutmanın yolu cildimizi mümkün olduğu kadar atmosferik etkilerden uzak tutmakla başlar.

Yaz aylarında güneş ışınlarının en tehlikeli olduğu 11:00-15:00 saatleri arasında dışarıda uzun süre kalmamalıyız. Cildimizin güneşe maruz kalan kısımlarını kışın en az 15 SPF, yaz aylarında 30-50 SPF içeren bir ürün ile korumalıyız ve güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve iki saatte bir tekrarlanmalıyız. Güneşe çok fazla maruz kaldığımız dönemlerde (güneşlenirken, kayarken, açık havada yürürken…) koruyucu giysiler (UV korumalı güneş gözlüğü, şapka, güneş şemsiyeleri…)  kullanmalıyız.

 

2. Bolca su tüketelim

Sabah saatlerinde daha fazla olmak üzere günde en az 8 bardak (2 litre) su içilmeliyiz.

 

3. Cildimizi nazikçe temizleyelim

iyu Cilt Genc Tutmanın 13 yolu hassas cilt

Sert bir şekilde cildimizi ovalamak, cildi tahriş edebilir. Tahriş olan cilt, cilt yaşlanmasını hızlandırır. Cildi nazikçe yıkayarak, kirleri, makyajı ve diğer maddeleri cildinizi tahriş etmeden temizleyebiliriz.

4. Sigara içmeyelim

Sigara içmeyelim ve içilen ortamlarda bulunmayalım, içiyorsak bırakalım. Sigara, cilt yaşlanmasını anormal bir şekilde hızlandırır, kırışıklara, donuk ve solgun bir cilt yapısına neden olur. Sigara içilen ortamlarda bulunmak dahi cilde büyük zarar verir. Cildimizi genç tutmanın önemli bir maddesi tüm organlarımıza zarar verdiği artık bilimsel olarak kanıtlanmış sigara alışkanlığından vaz geçmek.

5. Alkol kullanmayalım

Alkol cilde çok zararlıdır. Ciltte bulunan suyu uzaklaştırır ve susuz kalmasına, kurumasına neden olur. Zaman içerisinde cilde kalıcı zararlar verir. Olduğumuzdan daha yaşlı görünmemize neden olur. Alkolü kötü bir alışkanlık haline getirmeden bir iki kadeh şarap içebiliriz ancak bunun yerine üzüm veya başka meyve suları tercih etmemiz yerinde olacaktır.

6. Sürekli tekrar eden yüz mimiklerini azaltalım

Yüz ifadeleri veya mimikler cildimizin altındaki kasların kasılmasıyla oluşur. Sürekli tekrarlanan kasılmalar nedeniyle cildimizde oluşan çizgiler kalıcı hale gelir. Gülerken veya ağlarken oluşan yüz ifadelerden bahsetmiyoruz. Uzun süre tekrarladığımız; kaşlarımızı kaldırmak veya güneşten dolayı gözlerimizi kısmak şeklindeki hareketler nedeniyle yüzümüzde kalıcı çizikler ve kırışıklıklar oluşur. Güneş gözlüğü takınca, gözlerimizi daha az kıstığımız için kırışık oluşumu daha az olur.

7. Cildimizi rahatsız eden ürünleri kullanmayıp, doğru ürünü kullanalım

Birçok pahalı ürünün, cildimizde vaat edilen etkiyi yaratmadığı veya birçok ürünü sadece reklamından etkilenerek kullanmamız can sıkıcı gerçeklerdir.

Yanlış ürün kullanımı cildimizi yorar hatta hastalandırabilir.  

Ürün kullanırken mutlaka içeriğinde ne olduğunu incelemeli, bu içerikleri araştırmalı, neyin işe yarayacağını neyin işe yaramayacağını kendimiz değerlendirmeliyiz.

Kendimiz yapamıyorsak dermatolog tavsiyesine başvurmalıyız. Piyasadaki birçok ürünün ‘su (aqua)’ ve ‘krem bazı’ denilen malzemelerden oluştuğunu ve kısa süreli cildi nemlendirmekten başka cildimize hiçbir faydası olmadığının farkında olmalıyız.

Jiyu Intensive Care Serum

 

JIYU Intensive Repairing Serum Anti Aging Care’in kutusunda veya sitemizde içeriğini inceleyin, bu bileşenleri internette bilimsel kaynaklardan araştırın.

Göreceksiniz ki birçok içerik cildinizin temel ihtiyaçlarıdır.

Yeni bulunduğu iddia edilen bileşenler veya içerikler, piyasadaki birçok üründe karşımıza çıkıyor. Bu içeriklere moda kelimelerle imaj kazandırılmakta ancak bilimsel olarak testleri ve denemeleri yapılmadan yani faydaları ispatlanmadan kullanılmaktadır. Daha şaşırtan tarafı, yüzyıllardır kullanılan içeriklerin başka isimler altında sanki yeni buluşlar gibi piyasaya sunulmasıdır.

Yanlis krem

Genelde ucuz ürünlerde karşılaşılan başka bir sorun da; gerçekten faydalı etken maddelerin son derece az kullanılmasıdır. Aslında on binde bir veya daha bile az etkin bileşen kullanılan bir ürünün reklamını seyredince verilmek istenilen imaj, ürünün yarısının bu bileşenden yapıldığıdır.
Mesela argan yağında olduğu gibi…

Merdiven altı üretimi olarak tabir edilen sağlıksız koşullarda üretilmiş ve Sağlık Bakanlığı’nın onayı olmayan ürünlerden uzak durulması gerektiği zaten hepimizce bilinmektedir.

Ayrıca ‘özel yapım’ ürünlere de kalitesi hakkında çok şüpheci yaklaşmalıyız. Çok iyi niyetle olsa dahi, yapılan bu imalatlarda kaliteyi tutturamama riski yüksektir.

Arka arkaya hazırlanan iki ürün arasında çok ciddi farklar olabilir.

Örneğin; içerisinde hacimce % 5 Hyalüronik asit olması gereken 30 ml’lik bir krem karışımı hazırlanırken, içerisinde hacimce 1,5 ml hyalüronik asit bulunması gerekmektedir.

Bu yaklaşık bir damlaya karşılık gelir. Eğer küçük bir damla ise etkisi vaat edilenden az olacaktır. Büyük bir damla ile yüzünüzü yakabilirsiniz.

Başka bir örnek ise yine krem karışımı hazırlanırken 40 santigrat derece yerine, 45 dereceye ısıtılması durumunda, maalesef cilde tüm faydalı olan vitaminler yok olabilir.

Jiyu gmp belgesi

Özetle kişiye özel veya özel yapım ürünler hazırlayan yerlerde insan faktörü çok yüksektir. Bu nedenle GMP (Good Manufacturing Practice) belgesi bulunan otomasyonlu tesislerde üretilmiş ürünleri tercih etmeliyiz.

 

Kullanırken uzun sureli yanma veya acı hissettiğiniz ürünleri kullanmayın. Cildimiz bu ürünü kabul etmemekte ve onunla savaşmaktadır. Bu savaş onun çok daha hızlı yaşlanmasına eden olacaktır.

JIYU Intensive Repairing Serum GMP belgesi olan bir tesiste hazırlanmaktadır. Karışım yapılırken içerisindeki faydalı etkenlerin yok edilmemesi için ilaç sanayiinde kullanılan soğuk karışım tekniği uygulanmaktadır. Alerjik etkilere karşı otuz yetişkin ile test edilmiştir ve başarılı olmuştur.

8. Yüzümüzü yıkayalım

Günde iki defa yüzümüzü yıkayalım. Ayrıca her terlediğimizde cildimizi temizleyelim. Terde bulunan toksinler cildimize zarar verebilir.

Özellikle şapka veya kask giyerken oluşan terleme cilt için zararlıdır ve tahriş eder.

Terleme sonrası mümkün olan en kısa zamanda yüzünüzü yıkayalım veya yıkanalım. Sonrasında JIYU Intensive Repairing Serum kullanmayı unutmayalım.

9. Yaşam ortamımızı düzenleyelim

Jiyu Cilt Genc Tutmanın 13 yolu nemlendirici

Kirli havadan uzak durup, temiz havada yürüyüş yapalım,  trafikte fazla kalmamaya bakıp, egzoz gazi solumayalım, sanayi dumanlarından uzak duralım.  

Cildimizi her gün temizleyip, JIYU ile nemlendirin. JIYU Intensive Repairing Serum, suyu ve nemi yüzünüzde hapseder ve daha genç bir görünüm sağlar.

Kuru ciltlerde; JIYU serum kullanımından yarım saat sonra nemlendirme sütü kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

10. Doğru beslenelim

Kulağa güzel ama gerçek hayatta uygulaması zor geliyor. Aslında çok zor değil, hatta ülkemizde, diğer ülkelere göre çok daha şanslıyız. Yakın zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar, taze meyve ve sebze tüketiminin cilt yaşlanmasını geciktirdiğini göstermektedir. Yine bu araştırmalarda fazla şeker ve rafine karbonhidrat kullanımının yaşlanmayı hızlandırdığını göstermektedir. Antioksidan içeren meyve ve sebzeler tüketelim. Beslenmemizde; antioksidanlara ve vitamin mineral içeren besin destekleri kullanalım. Bolca balık yiyelim. Doktor tavsiyesi olmadan yoğunlaştırılmış (konsantre) ürünleri kullanmayalım. Sık kilo alıp vermeyelim. Hazır yemeklerden, katkı maddesi içeren yiyecek ve içeceklerden
aşırı kahve, aşırı demli siyah çay ve koladan uzak duralım.

11. Spor yapalım

iyu Cilt Genc Tutmanın 13 yolu spor

Cildimizi genç tutmanın yolu hareketten geçer.Hareket edelim.

Her gün veya haftanın birkaç günü yapacağımız kısa bir egzersiz kan dolaşımımızı arttıracak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

Şüphesiz bu bizim dış görünümümüzü de olumlu etkileyecektir.

12. Uyuyalım

Günde en az altı saat uyuyalım. Serin, ışıksız ve sessiz bir odada kaliteli uyku uyumaya gayret edelim.

Aynı saatlerde uyuyup, uyanmaya gayret edelim.  Yan yatmak yerine sırtüstü yatalım.

Düzenli ve yeterli uyku organizmayı dinlendirir, gerekli enerjiyi sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.

13. İyi ve iyiyi düşünüp, gülümseyelim

İyilik yapıp, mutlu edelim ve mutlu olalım, iyi dostlar edinip, sosyal yaşayalım.

cildimiz-neden-yaşlanır-8
 • Bu makale, tıp ve sağlık ile ilgili konu başlıklarında bilgiler içerebilir. Bu bilgiler, nitelikli bir doktor veya tıp uzmanı tarafından verilen tavsiyenin yerine geçeceği anlamına gelmez ve tıbbi tavsiye olarak ele alınmamalıdır.
 • Bir sağlık problemini veya hastalığı teşhis etmek amacıyla bu bilgileri kullanmamalı, bir doktora veya tıp uzmanına danışmalısınız. Bu makalede yer alan bilgiler, yalnızca genel olarak eğitimsel bilgi edinmeniz amaçlıdır ve sağlık hizmeti uzmanınız ile aranızdaki ilişkinin yerini tutamazlar.

Daha Fazlası için:

Jiyu Cosmetics Ürünleri Sipariş

Jiyu Cosmetics Shop

Cildimiz Neden Yaşlanıyor?

Anti Aging Kem mi? Serum mu?

Jiyu Intensive Repairing Serum

Salyangoz Sıvısı Nedir?

Allantoin Nedir?

Kolajen Nedir?

Aegean Snail Türkiye’nin En Büyük Salyangoz Çiftliği

Cildimizi Genç Tutmanın 13 Yolu” için 2 yorum

 1. Öznur Toptaş Kabasakal Yanıtla

  Ayşegül Yazıcı Hanımefendi vesilesi ile ürünlerinizi tanıdım. Bir Türk markasının böyle titizlikle bu alanda hizmet vermesi gurur verici. Kutluyorum.

  • Jiyu Cosmetics YazarYanıtla

   Sn. Müşterimiz Merhaba,
   Değerli görüş ve yorumlarınız için teşekkür ederiz.
   Bize her türlü soru, görüş ve önerinizde whatsapp hattımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatır,

   Jiyu Cosmetics ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.

   Size ve yakınlarınıza sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   Saygılarımızla,

   Jiyu Cosmetics Müşteri Hizmetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.