Allantoin Nedir?

Jiyu Intensive Repairing Serum Anti Aging Care,
 %97 Salyangoz Sıvısı içeriği ile yüksek oranda doğal Allantoin içermektedir.

Peki cildimiz için bu kadar önemli bileşen hakkında neler biliniyor?

 • Allantoin'in Nedir?
 • Tarihçesi ve Kullanım Alanları
 • Faydaları
 • Salyangozlar ve Allantoin
 • Jiyu Intensive Repairing Serum Anti Aging Care

İsviçre’de yapılan bir bilimsel çalışmada, % 0,2 oranında allantoin içeren bir solüsyonun, bir ay boyunca düzenli kullanımında, 25 yaş üzeri 30 kadın denekte, % 90 oranında çatlakların, kırışıkların azalması ve  kızarıklıkların giderilmesine gözle görünür şekilde yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. 

Allantoin nedir?

20'inci yüzyılın başlarında İtalyan, Fransız ve son olarak Alman bilim adamlarının çalışmaları neticesinde keşfedilmiş bir moleküldür.

Allantoin, nükleik asitlerin, oksidaz yoluyla indirgenmiş hali olan ürik asitten kökenli bir kimyasal bileşendir.

Kokusuz, toz halinde, zararsız ve anti alerjik bir içeriktir.  

Allantoin, karakafes-comfrey bitkisinde, bazı memelilerin idrarında, çok sınırlı olmakla beraber insan vücudunda ve salyangozlarda bulunmaktadır.

Doğal halde elde edilmesi oldukça pahalı ve zordur, bu nedenle sentetik hali daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sentetik şekilde elde edilen Allantoin’in insan derisi üzerindeki etkisi, doğal olanına göre çok daha sınırlıdır.

Tarihçesi ve Kullanım Alanları

Yüzyıllardır karakafes bitkisinin (comfrey) tedavi edici özelliği bilinmektedir ve halk arasında kullanılmaktadır.

20. yüzyılın başlarında, bilim adamları Allantoin’i tıpta kullanmaya başlamışlardır.

İlk yapılan çalışmalarda kronik ülser hastaları başarıyla tedavi edilmiş sonrasında ise açık yaraların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

1. ve 2. Dünya savaşlarında sargı bezlerinde kullanılmıştır.

Günümüzün modern tıbbında ise Allantoin;

 • Açık yara, yanık, güneş yanıkları,
 • İmpetigo hastalığı (Streptokok ve stafilokok türü bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık),
 • Sivilce ve akne, sedef,  çıban, egzama, karbonkül, fisur tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Allantoin’ in, yukarıda belirtilen faydalarından dolayı kozmetik sektöründe de kullanılmaya başlanması son derece doğaldır.

Yeniden gençleştirme özelliği nedeniyle Anti Aging ürünlerinde saygın bir bileşen olarak kullanılmaktadır.

Allantoin, aşağıdaki kozmetik (topikal) ürünlerde sıklıkla kullanılır;

 • Akne ve sivilce karşıtı merhemlerde,
 • Güneş kremlerinde,
 • Yüz temizlik losyonları ve kremlerinde,
 • Kırışıklık karşıtı krem ve serumlarda,
 • Anti Aging ürünlerinde,
 • Bebek kremlerinde,
 • Cilt rengini açan veya aydınlatma etkisi bulunan ürünlerde,
 • Ölü hücreleri uzaklaştıran cildi gerginleştiren, cildin toparlanmasını (lifting-up) sağlayan ürün serilerinde, nemlendiricilerde, el ve vücut bakım ürünlerinde,
 • Diş macunu, ağız gargarası, diğer ağız hijyen ürünlerinde,
 • Şampuan, saç kremi ve saç bakım serilerinde,
 • Göz makyaj ürünleri, farları, rujlarda, dudak koruma merhemlerinde (lipstick),
 • Tıraş sonrası bakım kremlerinde,
 • Deodorant ve antiperspirant ürünlerde.

Allantoin'in Faydaları

Allantoin elementi için birçok bilimsel çalışma yapılmıştır.

Bu çalışmalar sonucunda insan cildi için ne tür faydalar sağladığı aşağıda listelenmiştir:

Epidermisin üst tabakasını doğal bir şekilde dökülmesini teşvik eder, bu sayede ölü hücrelerin yenilenmesini hızlandırır.

Cildin daha yumuşak hale gelmesini sağlayan bir bileşik olup, deriyi çatlamalardan ve güneş yanıklarından korur. Yapılan araştırmalar UV ışınlarından oluşan hasarlara karsı koruduğunu tespit etmiştir.

Hücre çoğalmasını uyararak yeni doku oluşumunu sağlar, çok yaygın olarak bilindiği üzere, Allantoin iyi bir tedavi edicidir. Ölü dokuların yerine, yeni dokuların oluşumuna olanak tanır.

Hücre jenerasyonunu hızlandırırken, cildin kuruluğunu engelleyen bir bariyer vazifesi görür ve cildin daha esnek hale gelmesini sağlar.

Cildin su tutma kapasitesini arttırır (Hydrating).

Cildin aşırı hassasiyetini engelleyen, sakinleştiren hassas ciltleri yatıştıran mükemmel bir bileşiktir. Bu nedenle birçok bebek ürününde kullanılmaktadır.

Ciltte dış etkenler nedeniyle (çevre koşulları veya kozmetik ürünlerde bulunan zararlı kimyasallar) oluşabilecek reaksiyonları (cilt kanseri veya deri sertleşmesi gibi) azaltır

Epidermis tabakasının üst katmanlarında yüksek miktarda protein ve yağ (lipitler) vücut tarafından düzenli olarak cildi korumak amacıyla üretilmektedir. Buna Keralotik eylem (Keraloytic action, Kératolytique) denir.

Bu salgılamalar, keratinin oldukça hassas olan dengesini bozabilir ve kalınlığını arttırır. Bu durumda keratinin bariyer etkisi bozulabilir. Cilt sertleşir.

Allantoin birleşeni keratin ile etkileşime geçerek keratin tabakasının gereğinden fazla oluşan kalınlığını azaltır ve cildin yumuşamasına, elastisitesinin artmasını sağlar.

Salyangozlar neden Allantoin’ e ihtiyaç duyarlar?

Salyangozlar, besinlerinden elde ettikleri kireçtaşı ve vücutlarında bulunan doğal allantoin sayesinde kendi dokularını ve kabuklarını çok hızlı tedavi etme özelliğine sahiptirler.

Gözlemlerimize göre, yetişkin bir kara salyangozu (Helix Aspersa Müller) kabuğunda oluşabilecek 2-3 mm’lik bir çatlağı, üç ile yedi gün arasında tedavi edebilme yeteneğine sahiptir.

Sürünerek hareket eden bu canlıların sürekli olarak sümüksü yapılarını korumasına da Allantoin su tutma özelliği ile yardımcı olur. Bu şekilde organizmalarından fazla miktarda su kaybı önlenmiş olur.

Allantoin, Salyangozlar ve Jiyu

Jiyu Intensive Repairing Serum hazırlanırken % 97 oranında saf salyangoz özütü (Snail Secretion Filtrate ) kullanılmaktadır.

Jiyu Intensive Repairing Serum’un en güçlü yönlerinden biri budur.

Türkiye’ de Allantoin henüz kozmetik üreticileri arasında çok popüler değildir. Bunun başlıca nedeni doğal halinin elde edilmesi zahmetli ve pahalı olması, sentetik halinin ise beklenilen etkiyi yaratmamasıdır. Bebek ürünlerinde kullanılmaktadır. Zaman içerisinde yaygınlaşması beklenmektedir.

14 Kat Daha Fazla Allantoin

Jiyu Intensive Repairing Serum’u hazırlarken, içeriğinin % 97'sini oluşturan Salyangoz Sıvısının (Snail Secretion Filtrate) gerekli tüm testleri yaptırılmıştır.

Bu testlerden bir tanesi ise içerik testidir. Bilimsel adi HPLC testi olan bu testin sonucunda beklenmeyen sonuçlara ulaşılmıştır.

Yerel veya dünya çapında Allantoin içeriğinin ne kadar olması gerektiğini düzenleyen bir yönetmelik yoktur ancak dünya tip literatüründe çok saygın olan Journal of Chromatography A dergisinde belirli limitler tanımlanmıştır.

allantoin nedir?

Avrupa’daki SSF (Snail Secration Filtrate) üreticileri bu regülasyonu kullanmaktadır. (Journal of Chromatography A 1322 99.49-53, 2013)

Bu yayına göre Allantoin miktarı en az
45 -135 mg/kg aralığında seklide tanımlanmıştır.

Avrupa’daki hammadde üreticilerinin internet üzerinden analiz raporları bulmak mümkündür.

Jiyu Intensive Repairing Serum için yapılan testler piyasada bulunan ve yetkisi bulunan sıradan bir firma ile gerçekleştirmemiş olup, Türkiye’de kozmetik sektöründe öncü olan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmosötik Teknoloji Ana Bilim Dalı ile yürütmüştür.

Jiyu Intensive Repairing Serum için yapılan hammadde testleri sonuçlarında ise mevcut allantoin miktarı, 1308,8 mg/kg seklinde sonuç alınmıştır.

Avrupa’ da yapılan testlerin ortalamasına göre;
Bir kg hammaddede (SSF) bulunan Allantoin miktarı 90 mg olmaktadır.
Jiyu Intensive Repairing Serum’nun sahip olduğu Allantoin miktarı Avrupalı rakiplerine göre 14 kez daha fazladır.

Bu cilt için muhteşem bir yenilenme fırsatı yaratan Allantoin hammaddesinin en yoğun olarak kullanıldığının kanıtıdır.

Allantoin kelimesinin yanlış kullanımları

Bu yazımız için yapılan araştırmalarda Allantoin kelimesi literatürde karşımıza ‘l'acide allantoique’ ‘C4H6N4O3‘ veya ‘allantois’ formlarında çıkabilir.  

‘Alantoin’, ‘alatoın’, ‘allantoın’, ‘allantoic’, ‘allantoid’, ‘allantoidal’, ‘allantoidea’,  ‘allantoidean’, ‘allantoidian’ şeklinde de doğru olmayan kullanımlar ile de internet kaynaklarında karşılaşılmaktadır.