Kolajen Nedir?

Kolajen Nedir?

Yunancada ‘kolla’ yani yapıştırıcı kelimesinden türemiş olan kolajen, ‘yapıştırıcı üreten’ anlamına gelir.

Bir proteinin adıyla beraber fonksiyonunu tanımlamak için daha iyi bir isim bulmak mümkün olamazdı herhalde. 

19 farklı aminoasit içeriğiyle, vücudumuzda bulunan en kompleks yapılı proteindir. Kas, kemik, diş ve eklemleri, tüm bağ dokularını hem birbirine hem kemiklere bağlayan kolajen, aslında vücudumuzun beton harcıdır. Vücudumuzda bulunan toplam protein miktarının yaklaşık %30'unu oluşturan kolajenin 28 farklı tipi mevcuttur.

Tip 1 ve tip 3 en çok rastladığımız, ve en çok ihtiyacımız olan türlerdir ve toplam kolajen miktarının yüzde 80'ini oluşturur.

Cilt ve tendonlar için tip 1 tür kolajen çok önemli iken tırnaklar ya da kemikler için tip 3 kolajen daha ön plana çıkmaktadır.

Daha çok tendonlarda, bağlarda ve cildimizde bulunan kolajen o kadar kuvvetli bir bağlayıcıdır ki, müzik aletlerinin titreşimli tellerinde kullanılır, tellerin tını vermesini sağlayıp, erken yıpranıp bozulmasını önler.

Aynı mantıkla, kaslarımızı birbirine ve kemiğe bağlayan kolajen, öte tarafta cildimizdeki dokuları da birbirine bağlar ve sıkı durmalarını sağlar.


Kolajen'in Faydaları

Kolajenin faydaları saymakla bitmez. Kemikleri ve bağları güçlendirir, uykuyu düzenler, kilo vermeye yardımcı olur, metabolizmayı düzenler ve cildiniz için zamanı geri çevirir.

Cildin önemli bir kısmı kolajen içerir, ancak yaş ilerledikçe vücut kolajen üretimini azaltır ve üretilenin büyük kısmı yaşamak için ihtiyacımız olan organlar tarafından öncelikli olarak tüketilir.

Ciltteki kolajenin azalması, ya da görevini tam yapamaması sonucu cildin elastisiyeti azalarak kırışıklıklar oluşmaya, deformasyon gözle görülür hale gelmeye başlar. Güneş lekeleri, akne izleri ya da yaralanmalar geç iyileşir ya da tam olarak iyileşmez. Bu nedenle kolajen takviyesi cildiniz için son derece yüksek önem teşkil etmektedir.


Kolajen Takviyesi Nasıl Yapılır?

Takviye olarak kullandığımız kolajeni üç yoldan alırız;

  • İçilebilir,
  • enjekte edilen,
  • Cilde sürülen kolajen.

Günümüzde her formda kolajeni üreten birçok firma mevcuttur.

Özellikle cilde sürülebilen kolajenle ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta şudur; kolajen yapısı gereği gözeneklerimizden daha büyük bir protein olduğundan cilt tarafından emilmesi zordur.

Aldığınız cilt bakım ürünlerinde kolajen olması, cildinize kolajen takviyesi yapacağı anlamına gelmez.

Kullandığınız cilt bakım ürünlerindeki kolajenin mutlaka ve mutlaka hidrolize edilmiş kolajen peptitleri içermesi gerekmektedir. Hidrolize edilen kolajen peptitlerindeki aminoasitler daha küçük moleküllere ayrılarak cilt tarafından emilinebilir hale gelir.

Kolajen eklenerek üretilen ürünlerde bu verimi almak daha zordur. Ancak doğal yollarla elde edilmiş, salyangoz sıvısı içeriğinde bulunan kolajen, yine sıvı içeriğindeki peptitler sayesinde ciltte kolayca sentezlenir ve cildinizin kendisini onarması için önünü açar.

Dikkat etmeniz bir başka husus taklit ya da yanlış bilgilendirme yapan ürünlerdir.

Salyangoz sıvısı doğal yollardan salyangozlara zarar vermeden üretilen, içeriği son derece zengin bir kozmetik ve ilaç hammaddesidir.

Ancak piyasada birçok sektörde olduğu gibi, kozmetik sektöründe de taklitçilik, kolaycılık ön plana çıkabilmektedir.

İçeriğindeki en ön plana çıkan alantoin sebebiyle, (ve salyangoz sıvısının pahalı, zor ulaşılabilen bir hammadde olması nedeniyle) birçok firma sentetik alantoin kullanarak ürünlerine ‘salyangoz kremi’, ‘salyangoz serumu’ adını vererek müşterilerini yanıltabilmektedir.

Bir kısmı da çok az miktarda salyangoz sıvısını su ile karıştırıp ürünlerini pazara sunma gayreti içindedir.


Jiyu %97 Salyangoz Özütü içerir

JIYU serum, %98'lik salyangoz sıvısı içeriği ile dünyada kendi konusunda en yüksek oranlı salyangoz özütü içeren üründür.

Öte yandan kullanılan özütün içerisindeki alantoin, kolajen ve elastin miktarları, (hem salyangozların beslenmesindeki farklılık sebebiyle, hem de kullanılan salyangozların anavatanının Ege bölgesi olması sayesinde) Avrupa’da üretilen sıvıdan alanton'de 8 kat, kolajen'de de 4 kat, elastinde 3 kat olarak tespit edilmiş, Ege Üniversitesinde yapılan testlerde sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Kolajen Kullanım Alanları

İnsan ve sığır bazlı kolajen tıpta, özellikle cerrahi operasyonlarda kullanılmaktadır.

Yanıkların iyileştirilmesinin yanısıra, yaraların kapanması, diş ve ortopedi tedavilerinde en çok kullanılan etken maddelerden bir tanesidir.

Edinimi kolay olduğu için daha çok büyükbaş hayvanlardan edinilir.

Ancak, kendisini en çabuk onaran canlı olan salyangoz, vücudunun ve dolayısıyla sıvısının içerdiği kolajen sayesinde kırılan kabuğunu birkaç gün içerisinde tamamen onarabildiğinden, salyangoz sıvısı içeriğindeki kolajen diğerlerine göre çok daha etkili ve çok daha kıymetlidir.

Tamamen bitkisel beslenen salyangozlar, kolajen içeriği yüksek besinleri tercih eder. Tek savunması kabuğu olan salyangoz, tarih boyunca kabuğunu kolay onaracak şekilde evrimlenmiş, bu yüzden diyetini zaman içerisinde ihtiyacına göre zenginleştirmiştir.

Bize de doğanın bize sunduğu bu mükemmel karışımı harmanlayıp sizlere (aşık olacağınıza emin olduğumuz) JIYU serumu hazırlamak düşmüştür.

Kolajen Takviyesi için Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Başta Güney Kore ve Japonya olmak üzere uzakdoğuda başlayan ve yaygınlaşan inside-out adı verilen içilebilir ve sürülebilir cilt bakım akımı kolajen ile başlamıştır.

Birçok dünya devi kozmetik ve vitamin firmaları cok farklı ürünler geliştirmiş, dünyada kolajen ve faydalarını bilmeyen kadın neredeyse kalmamıştır.

Bu durum fırsatçı merdivenaltı üreticilerin ilgisini çekmiş ve piyasaya çok miktarda ürün çıkarılmıştır.

Özellikle cilt bakım ürünlerinde dikkat etmeniz gereken doğru kolajenin kullanılması ve içerikteki kolajenin cildiniz tarafından emilimine imkan sağlayacak ürünlerin tercih edilmesidir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, JIYU Intensive Care Nemlendirici Serum, doğal içeriği olan ‘snail secretion extract’ ile katkılandırılmadan kolajen içerdiğinden ve ciltteki ölü hücreleri dökerek cildin altına kısa sürede işleyen yapısından dolayı, cilt tarafından kolayca ve çabuk emilerek, size çok daha iyi sonuçlar sunar.

Unutmadan eklemek isteriz ki, salyangoz ünlü restoranların vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesidir.

Zengin içeriğiyle ve yağsız, kolesterolsüz etiyle son derece değerli bir protein kaynağıdır. Ülkemizde çok yaygın olmasa da imkanınız olduğunda besin olarak tüketmenizi de tavsiye ederiz.Daha Fazlası için:

Salyangoz Sıvısı (Özütü) Nedir?

Jiyu Nasıl Üretilmiştir? Neden Farklıdır?

Anti Aging Krem mi? Serum mu?